Dne 5. ledna 2023 vstoupila v platnost Evropská směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která nahradila předchozí směrnici o povinném nefinančním reportingu firem (NFRD). CSRD stanovuje právní rámec a povinnosti firem pro reportování. ESRS, European Sustainability Reporting Standards, neboli Evropské standardy pro vykazování udržitelnosti, jsou pak klíčovým dokumentem, který stanovuje povinné standardy, podle kterých firmy budou podávat své zprávy o udržitelnosti. Podívejme se nyní na obě povinnosti do většího detailu.
Co se skrývá za zkratkou CSRD?
CSRD je dalším důležitým kamenem v mozaice řešení pro dosažení ambiciózních cílů stanovených v Zelené dohodě pro Evropu a balíčku Fit for 55. Tyto cíle mají zaručit udržitelnou a spravedlivou transformaci evropské ekonomiky, včetně vytvoření investičních příležitostí v hodnotě bilionů korun. Aby finanční aktéři mohli uvědoměle rozhodovat ve prospěch udržitelných investic, musí mít přístup k přesným a standardizovaným datům v oblasti ESG reportingu. Zveřejňování dat, stanovování strategií a monitorování pokroku v oblasti environmentálních a sociálních dopadů činnosti firmy bude teď povinné pro mnohem širší spektrum firem. V minulosti se povinný nefinanční reporting týkal pouze dvaceti velkých korporací; nyní CSRD rozšiřuje tuto povinnost na více než 1000 firem v České republice.
Týká se to i vaší firmy?
CSRD se týká společností, které splňují minimálně 2 ze 3 kritérií: čistý obrat vyšší než 50 milionů EUR, více než 250 zaměstnanců nebo aktiva v rozvaze vyšší než 25 milionů EUR.
Co bude nutné reportovat? Podívejme se na ESRS standardy
I přes současnou dostupnost informací o udržitelnosti je zřejmé, že jsou často nedostatečné. Firmy často opomíjejí klíčové informace, které jsou pro investory a další zainteresované strany klíčové. Tyto údaje mezi společnostmi nelze snadno porovnávat, což vytváří nejistotu u uživatelů těchto informací, zejména u investorů, kteří nevědí, zda jim mohou věřit.
Proto dne 31. července 2023 EU přijala standardy podávání zpráv o udržitelnosti. Cílem ESRS směrnice je vytvořit transparentní prostředí a významně zvýšit kvalitu nefinančního reportingu. Veškerý rozsah standardů je uveden v nařízení Evropské Komise, níže uvádíme klíčové body.
V současné době jsou k dispozici 12 standardů; v budoucnu se očekávají specifické standardy pro jednotlivé sektory s významnými dopady na klima a životní prostředí, které Komise připraví prostřednictvím tzv. delegovaných aktů.
Další důležité aspekty ESRS: Dvojí materialita
Standardy ESRS 1 a 2 jsou povinné pro všechny firmy, které spadají pod směrnici CSRD. Ostatní standardy a jednotlivé požadavky budou podléhat posouzení relevance pro danou firmu (materiality assessment). To znamená, že společnost bude vykazovat pouze relevantní informace a může vynechat informace, které nejsou klíčové pro její obchodní model a činnost. Posuzování relevance není dobrovolné a podléhá externímu ověření. Například, pokud firma dospěje k závěru, že změna klimatu nemá významný dopad na její působení, bude muset zveřejnit podrobnou důvodovou zprávu. Tento požadavek odráží skutečnost, že změna klimatu má rozsáhlé a systémové dopady na celou ekonomiku.
Dvojí materialita sleduje nejen dopad firmy na životní prostředí, ale i to, jak měnící se životní prostředí ovlivňuje působení firmy a jaké rizika představuje. První typ informací je primárně zaměřen na veřejnost, spotřebitele a zaměstnance, druhý typ je zejména důležitý pro investory. Posuzování relevance jednotlivých jevů je v souladu se SFDR. Samotné hodnocení může probíhat pomocí dotazníkového šetření klíčových zainteresovaných stran spolupracujících s firmou.
Mezi další důležité aspekty ESRS patří skutečnost, že zprávy podávané podle ESRS budou podléhat auditu, musí být připraveny digitálně a strojově čitelně a být označené příslušnými štítky. ESRS byly vytvořeny za účelem zlepšení srovnatelnosti mezi firmami, zvýšení jejich konkurenceschopnosti a vytvoření rovných podmínek pro všechny. Dlouhodobě tak snižují náklady firem ve srovnání s dnešními roztříštěnými a nepřehlednými standardy.
Je toho hodně? Green0meter vám ušetří čas a zdroje
Nefinanční reporting je pro mnohé stále zmatkem zkratek a často nejasných materiálů. Firmy, které chtějí investovat do udržitelnosti, čelí dodatečným nákladům, a první kroky jsou často náročné. Kromě časové a administrativní zátěže mohou firmy mít problémy s orientací v tématu kvůli nedostatku dat, kapacit a zkušeností, které jsou nezbytné pro informovaná strategická rozhodnutí s reálnými dopady.
Aby firmy v celé EU splnily požadavky CSRD, budou muset shromažďovat a reportovat široké spektrum dat. Platforma Green0meter Studio pomáhá firmám automatizovaně sbírat informace pomocí API, dotazníků, analýzy faktur a veřejných dat. Následně hodnotí uhlíkovou stopu (Scope 1, 2, 3) a vytváří nefinanční reporty podle CSRD, GRI a SFDR. Dále připravuje zprávy a doporučení na míru, které vedou ke snížení uhlíkové stopy a podpoře cirkularity.
Funguje to: Velká bankovní společnost působící v sedmi zemích ušetřila díky technologiím Green0meter Studio přibližně 1000 pracovních dnů na oddělení ESG během jednoho roku
Využitím technologií nabízených Green0meter Studio může klient oficiálně vykazovat svou uhlíkovou stopu podle ISO 14064, vydávat nefinanční CSRD report podle ESRS standardů a identifikovat klíčové oblasti, ve kterých lze dosáhnout významných úspor nebo inovací v oblasti udržitelnosti pomocí doporučení umělé inteligence. Digitalizace celého procesu umožňuje sledovat pokrok a plánovat nezbytné kroky v oblasti udržitelnosti, stejně jako reagovat na rostoucí poptávku zákazníků a partnerů po udržitelných produktech a postupech.