logo

EU Taxonomy Check: Jak dosáhnout zeleného financování? 

Untitled Design 8

Co přesně znamená často skloňovaný pojem EU Taxonomie?

Jedná se o společný slovník, který usnadní rozhodování investorům o tom, jaké aktivity považovat za udržitelné a jaké ne. Firmám, jejichž aktivity jsou v souladu s taxonomií, se otevírá široká škála investičních příležitostí. V tomto článku se podrobně zabýváme cíli, které EU Taxonomie sleduje, jaká kritéria stanovuje a jak může vaše firma posoudit, zda její kritéria splňuje. 

Co je nařízení o EU Taxonomii? 

Evropská unie si stanovila cíl snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 a stát se uhlíkově neutrální do roku 2050. K dosažení těchto cílů je nezbytné, aby investice směřovaly do udržitelných ekonomických aktivit, které jsou v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu. V minulých letech však nebylo pro investory jednoduché rozlišit, které aktivity jsou udržitelné. Z tohoto důvodu byl v roce 2018 vytvořen Akční plán pro udržitelné investice, který zdůraznil potřebu společného slovníku pro investory. 

V roce 2022 bylo přijato Nařízení o EU Taxonomii, které vytváří tento společný slovník založený na robustních datech a vědeckých poznatcích. EU Taxonomie je klasifikační systém, který firmám a investorům usnadňuje identifikaci environmentálně udržitelných ekonomických aktivit a podporuje tak rozhodování o udržitelných investicích. 

Ekologicky udržitelné ekonomické aktivity jsou definovány jako ty, které významně přispívají k alespoň jednomu z cílů EU v oblasti klimatu a životního prostředí, aniž by vážně poškozovaly jakýkoli z těchto cílů, a splňují přitom minimální sociální standardy. EU Taxonomie není seznam, do kterého jsou investoři povinni investovat, ani nevytváří žádný žebříček udržitelnosti firem. Nezavádí žádné povinné ekologické požadavky na společnosti ani finanční produkty, a investoři mají plnou svobodu rozhodovat, kam své peníze investují. Taxonomie také pomáhá přilákat investice k již existujícím zeleným projektům a brání greenwashingovým praktikám. 

Jaká jsou hlavní cíle a kritéria EU Taxonomie? 

EU Taxonomie ve své současné formě sleduje šest hlavních cílů, ke kterým musí ekonomická aktivita přispívat, aby byla označena jako udržitelná: 

1. Zmírňování změny klimatu
2. řizpůsobení se změně klimatu
3. Udržitelné využívání a ochrana vodních a mořských zdrojů
4. Přechod k cirkulární ekonomice
5. Prevence a omezování znečištění
6. Ochrana a obnova biologické rozmanitosti a ekosystémů 

Aby byly vaše aktivity a investice označeny jako udržitelné, musí splňovat následující čtyři kritéria: 

1. Významně přispívat k alespoň jednomu z šesti environmentálních cílů
2. Nezpůsobovat významnou škodu žádnému z dalších pěti cílů ochrany životního prostředí
3. Dodržovat minimální sociální standardy
4. Splnit technická kritéria pro screening stanovená v delegovaných aktech v oblasti taxonomie

EU Taxonomie v současné době pokrývá zhruba 180 ekonomických aktivit, které mohou být klasifikovány jako udržitelné, a to v prioritních oblastech jako doprava, energetika a stavebnictví. Pro základní orientaci podnikatelům může posloužit EU Taxonomy Compass. Seznam aktivit není konečný a bude se rozšiřovat a doplňovat v souladu s vývojem technologií a společenskými poznatky. 

Jaké základní kroky musí firma splnit? 

EU Taxonomie je úzce propojena s řadou dalších legislativních aktů EU, včetně CSRD a SFDR. Firmy usilující o zelené financování nebo podléhající povinnosti CSRD musí posoudit, zda se EU Taxonomie vztahuje na jejich ekonomické aktivity.

Jak na to? 

1. krok: Posuďte, zda se Taxonomie vztahuje na vaše oblasti podnikání. Udělat to můžete třeba pomocí zmiňovaného Taxonomy Compass, kde můžete najít vybrané činnosti dle klasifikace NACE. 

2. krok: Posuďte, zda tyto aktivity splňují technická screeningová kritéria. K Taxonomii se pojí příslušné delegované akty EU, které stanovují kritéria, na základě kterých se posuzuje, zda daná činnost přispívá k evropským cílům v oblasti udržitelnosti. Zásadními principy jsou a) významný příspěvek k plnění environmentálních cílů Taxonomie a b) nezpůsobení žádné významné škody v ostatních sledovaných oblastech. Například firma, která mírně zvýší účinnost jinak významně znečišťujícího průmyslového procesu, nemůže pak tuto činnost klasifikovat jako udržitelnou. 

Taxonomie EU stanovuje, že činnost nenaplňuje princip „významně nepoškozovat“ v těchto oblastech pokud: 

- Činnost významně poškozuje zmírňování změny klimatu, pokud vede ke značným emisím skleníkových plynů. 

- Činnost významně poškozuje přizpůsobování se změně klimatu, pokud vede k nárůstu nepříznivého dopadu stávajícího a očekávaného budoucího klimatu na tuto činnost samotnou nebo na osoby, přírodu nebo aktiva. 

- Činnost významně poškozuje udržitelné využívání a ochranu vodních a mořských zdrojů, pokud poškozuje dobrý stav nebo dobrý ekologický potenciál vodních útvarů, včetně povrchových a podzemních vod, nebo dobrý stav prostředí mořských vod. 

- Činnost významně poškozuje oblast cirkulární ekonomiky, včetně předcházení vzniku odpadů a recyklace, pokud vede k významné nehospodárnosti v používání materiálů nebo v přímém nebo nepřímém využívání přírodních zdrojů, nebo pokud významně přispívá ke vzniku, spalování nebo odstraňování odpadu, nebo pokud dlouhodobé odstraňování odpadu může způsobit významné a dlouhodobé škody na životním prostředí. 

- Činnost významně poškozuje prevenci a omezování znečištění, pokud vede k významnému zvýšení emisí znečišťujících látek do ovzduší, vody nebo půdy. 

- Činnost významně poškozuje ochranu a obnovu biologické rozmanitosti a ekosystémů, pokud ve významné míře poškozuje dobrý stav a odolnost ekosystémů nebo poškozuje stav stanovišť a druhů z hlediska jejich ochrany, a to včetně těch, které jsou v zájmu Unie (Zdroj: MPO)

3. krok: Ověřte, zda plníte minimální sociální standardy. Udržitelnost stojí nejen na environmentálních, ale také na sociálních základech. V tomto kroku je nezbytné posoudit, zda naplňujete minimální bezpečnostní opatření v sociální oblasti. Nařízení o taxonomii stanovuje, že společnosti a finanční instituce musí zavádět postupy, které zajistí, že jejich činnosti jsou v souladu s mezinárodními zásadami pro podnikání a lidská práva. 

4. krok: Reportujte správně. Nařízení o evropské taxonomii stanovuje, že společnosti spadající do působnosti NFRD/CSRD musí zveřejnit podíl environmentálně udržitelných ekonomických činností, které jsou v souladu s kritérii evropské taxonomie.

Pro nefinanční společnosti jsou to následující KPI: 

  • Obrat 
  • Kapitálové výdaje (CapEx) 
  • Provozní výdaje (OpEx) 

Pro finanční společnosti jsou to následující KPI: 

  • Poměr zelených aktiv/poměr zelených investic 

Jak vám může pomoci Green0meter? 

EU Taxonomie je nástroj, který banky a finanční instituce využívají k hodnocení svých portfolií a k určení poměru zelených investic. Tímto způsobem naplňují cíle EU Taxonomie, plánují udržitelnou transformaci a získávají prostředky na její realizaci. České a evropské firmy by měly EU Taxonomii vnímat jako nástroj, který jim může pomoci získat financování v budoucnosti. 

Green0meter vám pomůže orientovat se v EU Taxonomy Compass, rozklíčovat aktivity vaší firmy podle kódů NACE, provést sérii rozhovorů a připravit vybrané případové studie. Pomůžeme vám zmapovat činnosti vaší firmy, sestavit seznam aktivit vhodných pro hodnocení taxonomií a identifikovat ty, které jsou s ní v souladu. Jako závěrečný krok vám pomůžeme zmapovat kapitálové a provozní výdaje a obrat. Díky tomu budete připraveni vykazovat podíl udržitelných ekonomických aktivit ve vztahu k celkové činnosti firmy, odlišit se od konkurence a připravit se na dialog s investory. 

Chcete vědět, jak vaše firma splňuje požadavky EU Taxonomie? Kontaktujte nás! 

author avatarAutor: Karel Kotoun

Buďme ve spojení!

arrow-down
Odesláním souhlasíte se všeobecnými smluvními podmínkami.

Další články

České obce každoročně přichází s novými nápady v environmentální oblasti, ať už se jedná o úspory energií, soběstačnost nebo inovativní technologie šetrné k životnímu prostředí. ČSOB takové iniciativy dlouhodobě podporuje, a proto i letos vyhlašuje ve spolupráci s mediálním domem Economia soutěž Zelená obec roku.

Od 1. října v EU platí nařízení CBAM. Co to znamená pro vaši firmu? V tomto článku objasňujeme důležité kroky a povinnosti, které přináší mechanismus CBAM, a to včetně toho, jak se připravit na nadcházející reportovací požadavky 

Udržitelnost v podnikání není pouhým trendem nebo legislativní povinností. Je to taky obchodní příležitost, která vytváří hodnotu nejen pro životní prostředí, ale taky i pro firmy: snižuje náklady nebo vytváří nové výnosy.   Cílem Green0meteru je maximálně usnadnit vaši cestu k udržitelnému podnikání: ušetřit váš čas a finance, a poskytnout na jednom místě řádu služeb, které vám pomohou měřit a snižovat dopad firmy na životní prostředí.

Množství skleníkových plynů v atmosféře neustále stoupá v důsledku lidské činnosti, což je hlavní příčinou změn klimatu. Negativní dopady, které přináší, již můžeme pocítit dnes, jejichž rozsah se však dramaticky zvýší v budoucnosti. To povede k extrémním výkyvům počasí, kolapsu ekosystémů a neobyvatelnosti některých světových regionů.

Výpočet uhlíkové stopy firmy je jedním z úkolů, který přichází s měnící se evropskou legislativou a implementací směrnice CSRD, která významně rozšiřuje povinný reporting firem. Požadavky legislativy reagují na pomalé tempo naplňování závazků stanovených Pařížskou dohodou a akcelerující dopady klimatických změn. V předchozím článku byla představena problematika výpočtu uhlíkové stopy firem v kategoriích Scope 1 a 2 – tedy emisí, které firma může ovlivnit přímo. Máte tedy vyhráno? 

V dnešním dynamicky se vyvíjejícím finančním světě se stává udržitelnost nejen etickou prioritou, ale také kritickým měřítkem hodnoty investic. V tomto článku přestavíme problematiku nařízení SFDR a řešení, které nabízí platforma Green0meter pro naplnění její požadavků.

Investiční záměry, které posunou firmu k novým příležitostem v oblasti udržitelného podnikání, zavedení úsporných opatření, které sníží uhlíkovou stopu firmy nebo spotřebu vody, nebo inovace v oblasti odpadového hospodářství, které povedou k šetrnému nakládání s přírodními zdroji.

Zelené financování se stává klíčovým tématem jak evropské, tak i národní legislativy v oblasti životního prostředí, kdy jednotlivé legislativní celky přispívají k naplnění cíle směřování finančních toků směrem k udržitelné transformaci ekonomiky.

Hledáte způsob, jak snížit své náklady na energie, přispět k ochraně životního prostředí, zlepšit své ESG scóre nebo environmentální výkon portfolia budov? Nejlepším začátkem jsou služby energetického poradenství, nebo energetický audit. Tyto dvě možné cesty ukážou na oblasti s největším potenciálem ke zlepšení v oblasti energetiky, a taky navrhnou úsporná opatření. V tomto článku se zaměříme na klíčové otázky spojené s energetickým poradenstvím a jeho výhodami pro firmy

Vyniknout mezi konkurencí, propagovat svůj výrobek pravdivě aniž byste riskovali nařčení z greenwashingu a plnit požadavky legislativy nebo vašich odběratelů. Jsou to vybrané výhody výpočtu uhlíkové stopy produktu (product carbon footprint). Jak a proč s tím může začít vaše firma? 

Využití umělé inteligence (AI) celosvětově nabírá na síle v boji proti změně klimatu. Tato inovativní technologie může pomoci snížit emise uhlíku a podpořit udržitelnost. Green0meter, studio udržitelného designu a vývoje v České republice, se zavázalo podporovat udržitelná řešení a k dosažení tohoto cíle využívá technologii AI společnosti Microsoft.

Uhlíková stopa eventu

Když přemýšlíme o environmentálním dopadu akcí, naše myšlenky často směřují k papírovému odpadu z brožur, plastovému odpadu z vodních lahví a možná k spotřebě energie osvětlení a zvukové techniky. Existuje však mnohem větší dopad, který máme tendenci přehlížet: uhlíková stopa samotných účastníků akce.

V posledních letech jsme svědky dramatických změn v klimatu, což má dopad na celou řadu oblastí, včetně pojišťovnictví. Pojišťovny jsou nuceny čelit rostoucímu riziku způsobenému změnami klimatu a přizpůsobovat se nové realitě. A právě zde přichází na pomoc nový nástroj s názvem Green0meter.

Nová směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) o nefinančním reportování vejde dle současných předpokladů v platnost v roce 2024, datum prvního reportu se ale bude lišit podle typu firmy

Úspory energie hrají klíčovou roli v boji proti klimatickým změnám a udržitelnému rozvoji. Průmyslový a energetický sektor jsou zodpovědné za značnou část emisí skleníkových plynů, a proto je nezbytné, aby tyto odvětví přijala opatření ke snížení své uhlíkové stopy

V dnešní době je otázka udržitelnosti a odpovědnosti firem vůči životnímu prostředí, společnosti a vlastním zaměstnancům stále aktuálnější. Firmy, aby se přizpůsobily měnícím se legislativním požadavkům, musí mít jasný přehled o svém dopadu na planetu a komunitu. Pro firmy, které v této oblasti teprve začínají, není jednoduché se vyznat v problematice ESG a požadavcích nefinančního reportingu.