logo

Green0meter a ČSOB vám usnadní cestu k zeleným dotacím

Untitled Design (6)

V předchozím dílu o zeleném financování jsme představili důležitost a aktuálnost problematiky zelených investic. Získat finanční podporu na udržitelné projekty však můžete nejenom formou půjček nebo bondů, ale také i formou dotací z veřejných zdrojů, případně je nakombinovat.  

Pro financování záměrů v oblasti udržitelnosti poslouží evropské a národní dotace 

Investiční záměry, které posunou firmu k novým příležitostem v oblasti udržitelného podnikání, zavedení úsporných opatření, které sníží uhlíkovou stopu firmy nebo spotřebu vody, nebo inovace v oblasti odpadového hospodářství, které povedou k šetrnému nakládání s přírodními zdroji. Tyto kroky nejenom posílí vaši firmu a zajistí ji místo v transformující se evropské ekonomice, ale také zlepší vaše ESG scóre a konkurenceschopnost. Podobně na to nahlíží Evropská Unie, která poskytuje finance z veřejných zdrojů formou dotací.  

O důležitosti udržitelné transformace hovoří čísla, v rámci oživení evropské ekonomiky byl přípraven rozsáhlý plán NextGenerationEU, díky kterému do České republiky zamířily další zdroje pomáhající oživit a transformovat českou ekonomiku. Souhrnně do Česka v kombinaci se strukturálními fondy EU poputuje historická částka 960 miliard korun.   

Díky tomu na národní úrovní se nabízí bohatá paleta dotačních možností v oblasti udržitelnosti pro podnikatelé. Státní fond životního prostředí nabízí dotační možnosti v rámci Národního plánu obnovu, Modernizačního fondu nebo Operačního programu Spravedlivá transformace. 
Jako konkrétní příklad dotace k využití můžeme uvést novou výzvu Ministerstva průmyslu a obchodu. V rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) má pro podnikatelé připravených 3,7 miliardy korun. Tyto výzvy se soustředí na podporu nízkouhlíkového hospodářství, efektivního využívání zdrojů a obnovitelných zdrojů energie.  

Na dotace nemusíte byt sami 

Vyznat se v legislativě, aktuálních dotačních příležitostech, posoudit, zda máte nárok na zelené finance – to vše stojí velké množství času a úsilí. Díky našemu partnerství s ČSOB posouváme zelené financování na vyšší úroveň. 
Získat vhodné dotace pomůže ČSOB EU Centrum, které má 16 let zkušeností s EU dotacemi, více než 1000 projektů za sebou, a na projektech v oblasti udržitelnosti úspěšnost žádostí o dotace je 99 %. 

ČSOB EU Centrum a ČSOB Advisory nabízí následující poradenské služby: 


Dotační audit. Získáte bezplatné předběžné posouzení plánovaného projektu z hlediska možností využití dotace ze Strukturálních fondů EU, národních programů či komunitárních programů Evropské komise.  
Zpracování žádosti. Vaše žádost bude dále zpracována, pokud váš projekt se v dotačním auditu ukázal jako vhodný k přidělení dotace z fondů EU či jiného programu. Samotné zpracování ve většině případů je splatné formou provize, kterou uhradíte v případě úspěšného získání dotace.  
Dotační management. ČSOB EU Centrum poskytne podporu i v průběhu projektu. Při realizaci projektu musíte plnit celou řadu administrativních a procedurálních podmínek a závazných indikátorů projektu stanovených poskytovatelem dotace. Cílem této služby je zajistit, aby přislíbená dotace byla v celé výši vyplacena na váš účet a minimalizovat tak riziko její redukce či nevyplacení. 

Řada aktérů, poskytujících financování udržitelných projektů, vyžaduje zásadní datové podklady o vašem podnikání z hlediska udržitelnosti. V rámci naší platformy, která používá umělou inteligenci a robustní data, vám zpracujeme širokou škálu vstupů, které jsou často nezbytné k získání financí od takových institucí. Řídíme se standardy EU Taxonomie a ESRS a přizpůsobíme výsledky formálním požadavkům donora. V rámci naší platformy navíce můžete provést všechny nezbytné výpočty a dlouhodobě monitorovat a řídit svůj environmentální dopad. Díky Green0meter povinný reporting bude mnohem jednodušší.  

Můžete tak získat veškerá nezbytná data šité na míru vašim konkrétním obchodním procesům a potřebám v kombinaci s vhodnými možnostmi financování. Navíc, klienti ČSOB od nás dostanou výpočet uhlíkové stopy firmy ve Scope 1 a 2 kompletně zdarma – a sedmidenní demo přístup k naší platformě je samozřejmostí. 

Získejte zelené dotace ke svému podnikání teď 

author avatarAutor: Karel Kotoun

Buďme ve spojení!

arrow-down
Odesláním souhlasíte se všeobecnými smluvními podmínkami.

Další články

České obce každoročně přichází s novými nápady v environmentální oblasti, ať už se jedná o úspory energií, soběstačnost nebo inovativní technologie šetrné k životnímu prostředí. ČSOB takové iniciativy dlouhodobě podporuje, a proto i letos vyhlašuje ve spolupráci s mediálním domem Economia soutěž Zelená obec roku.

Od 1. října v EU platí nařízení CBAM. Co to znamená pro vaši firmu? V tomto článku objasňujeme důležité kroky a povinnosti, které přináší mechanismus CBAM, a to včetně toho, jak se připravit na nadcházející reportovací požadavky 

Udržitelnost v podnikání není pouhým trendem nebo legislativní povinností. Je to taky obchodní příležitost, která vytváří hodnotu nejen pro životní prostředí, ale taky i pro firmy: snižuje náklady nebo vytváří nové výnosy.   Cílem Green0meteru je maximálně usnadnit vaši cestu k udržitelnému podnikání: ušetřit váš čas a finance, a poskytnout na jednom místě řádu služeb, které vám pomohou měřit a snižovat dopad firmy na životní prostředí.

Množství skleníkových plynů v atmosféře neustále stoupá v důsledku lidské činnosti, což je hlavní příčinou změn klimatu. Negativní dopady, které přináší, již můžeme pocítit dnes, jejichž rozsah se však dramaticky zvýší v budoucnosti. To povede k extrémním výkyvům počasí, kolapsu ekosystémů a neobyvatelnosti některých světových regionů.

Výpočet uhlíkové stopy firmy je jedním z úkolů, který přichází s měnící se evropskou legislativou a implementací směrnice CSRD, která významně rozšiřuje povinný reporting firem. Požadavky legislativy reagují na pomalé tempo naplňování závazků stanovených Pařížskou dohodou a akcelerující dopady klimatických změn. V předchozím článku byla představena problematika výpočtu uhlíkové stopy firem v kategoriích Scope 1 a 2 – tedy emisí, které firma může ovlivnit přímo. Máte tedy vyhráno? 

V dnešním dynamicky se vyvíjejícím finančním světě se stává udržitelnost nejen etickou prioritou, ale také kritickým měřítkem hodnoty investic. V tomto článku přestavíme problematiku nařízení SFDR a řešení, které nabízí platforma Green0meter pro naplnění její požadavků.

Zelené financování se stává klíčovým tématem jak evropské, tak i národní legislativy v oblasti životního prostředí, kdy jednotlivé legislativní celky přispívají k naplnění cíle směřování finančních toků směrem k udržitelné transformaci ekonomiky.

Hledáte způsob, jak snížit své náklady na energie, přispět k ochraně životního prostředí, zlepšit své ESG scóre nebo environmentální výkon portfolia budov? Nejlepším začátkem jsou služby energetického poradenství, nebo energetický audit. Tyto dvě možné cesty ukážou na oblasti s největším potenciálem ke zlepšení v oblasti energetiky, a taky navrhnou úsporná opatření. V tomto článku se zaměříme na klíčové otázky spojené s energetickým poradenstvím a jeho výhodami pro firmy

Vyniknout mezi konkurencí, propagovat svůj výrobek pravdivě aniž byste riskovali nařčení z greenwashingu a plnit požadavky legislativy nebo vašich odběratelů. Jsou to vybrané výhody výpočtu uhlíkové stopy produktu (product carbon footprint). Jak a proč s tím může začít vaše firma? 

Co přesně znamená často skloňovaný pojem EU Taxonomie? Jedná se o společný slovník, který usnadní rozhodování investorům o tom, jaké aktivity považovat za udržitelné a jaké ne. Firmám, jejichž aktivity jsou v souladu s taxonomií, se otevírá široká škála investičních příležitostí.

Využití umělé inteligence (AI) celosvětově nabírá na síle v boji proti změně klimatu. Tato inovativní technologie může pomoci snížit emise uhlíku a podpořit udržitelnost. Green0meter, studio udržitelného designu a vývoje v České republice, se zavázalo podporovat udržitelná řešení a k dosažení tohoto cíle využívá technologii AI společnosti Microsoft.

Uhlíková stopa eventu

Když přemýšlíme o environmentálním dopadu akcí, naše myšlenky často směřují k papírovému odpadu z brožur, plastovému odpadu z vodních lahví a možná k spotřebě energie osvětlení a zvukové techniky. Existuje však mnohem větší dopad, který máme tendenci přehlížet: uhlíková stopa samotných účastníků akce.

V posledních letech jsme svědky dramatických změn v klimatu, což má dopad na celou řadu oblastí, včetně pojišťovnictví. Pojišťovny jsou nuceny čelit rostoucímu riziku způsobenému změnami klimatu a přizpůsobovat se nové realitě. A právě zde přichází na pomoc nový nástroj s názvem Green0meter.

Nová směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) o nefinančním reportování vejde dle současných předpokladů v platnost v roce 2024, datum prvního reportu se ale bude lišit podle typu firmy

Úspory energie hrají klíčovou roli v boji proti klimatickým změnám a udržitelnému rozvoji. Průmyslový a energetický sektor jsou zodpovědné za značnou část emisí skleníkových plynů, a proto je nezbytné, aby tyto odvětví přijala opatření ke snížení své uhlíkové stopy

V dnešní době je otázka udržitelnosti a odpovědnosti firem vůči životnímu prostředí, společnosti a vlastním zaměstnancům stále aktuálnější. Firmy, aby se přizpůsobily měnícím se legislativním požadavkům, musí mít jasný přehled o svém dopadu na planetu a komunitu. Pro firmy, které v této oblasti teprve začínají, není jednoduché se vyznat v problematice ESG a požadavcích nefinančního reportingu.