Klimatické změny se stávají klíčovým politickým a ekonomickým problémem naší doby, tento status bude přetrvávat i dlouhodobě v budoucnosti. Po celém světě začínají vládní orgány, investoři, firmy a běžní lidé řešit tento environmentální problém, a hlavní důraz je kladen na dekarbonizaci ekonomiky. Přechod k ekologické, nízkouhlíkové ekonomice však vyžaduje mimořádný příliv nového kapitálu, zejména prostřednictvím zeleného financování, na podporu iniciativ, které snižují emise skleníkových plynů a pomáhají se přizpůsobit dopadům změny klimatu. Proto je nezbytné pochopit význam zeleného financování, které bude motorem těchto změn.
Co je zelené financování?
Zelené financování označuje financování projektů, iniciativ nebo technologií, které mají pozitivní dopad na životní prostředí. Může to zahrnovat financování obnovitelných zdrojů energie, projektů na zvýšení energetické účinnosti, zalesňování, projektů pro zachování biodiverzity a mnoha dalších typů ekologicky příznivých aktivit. Zelené financování může probíhat formou půjček, grantů, dluhopisů, akcií nebo jiných finančních nástrojů.
Proč by se firmy měly o ně zajímat?
Zelené financování se stává klíčovým tématem jak evropské, tak i národní legislativy v oblasti životního prostředí, kdy jednotlivé legislativní celky přispívají k naplnění cíle směřování finančních toků směrem k udržitelné transformaci ekonomiky. Požadavky na ESG reporting dle ESRS standardů jsou nezbytné proto, aby banky a investiční aktéři mohly posoudit potenciální recipienty financí z hlediska jejich příspěvku k udržitelnosti. I opačným směrem, směrnice SFDR jasně stanovuje parametry udržitelnosti portfolia pro banky a investiční fondy, kdy je rozděluje na tmavě a světlozelené, dle míry udržitelnosti jejich investic. To vše podporuje EU Taxonomie, která vytváří společný slovník pro aktéry na finančním trhu a ukazuje, co lze považovat za skutečně udržitelnou ekonomickou aktivitu, naplňující požadavky Zelené dohody pro Evropu. Připravuje se i legislativa v oblasti tzv. zelených dluhopisů. Ty, například, jako první finanční instituce v České republice, už emitovala v květnu 2023 ČSOB, a to ve výši 1 miliardy korun.
Rozsah změn na legislativním poli a environmentálních hrozeb pro společnost a ekonomiku klade na stůl otázku udržitelnosti podnikání firem a nutí je zvažovat transformaci svého podnikání, nebo snižování jeho energetické nebo materiálové náročnosti už dnes. Dopady rostoucích cen energie, geopolitického rozměru energetické politiky a nedostatku kritických surovin (anebo i méně vzácných materiálů, než jsou lithium a tantal – může se jednat o dřevo nebo písek, které globálně a v ČR ubývají) cítíme už dnes, v budoucnosti se však může jednat o faktory existenční.
Připravte se na zelené finance: kde je najít a jak je získat?
Zelené investice mají napomoci firmám získat prostředky na adaptaci svého podnikání těmto výzvám. Poskytují však často atraktivnější úrokové sazby a umožňují dosáhnout vyššího objemu kapitálu. Kromě toho nabízí řada příležitostí evropské dotace, poskytující rozsáhlé finanční prostředky na udržitelné projekty i v rámci post-koronavirového restartu ekonomiky. O dotacích si můžete přečíst více dopodrobna v dalším článku.
Kromě dotací, Evropská Unie naplňuje své cíle v oblasti ochrany klimatu i prostřednictvím Evropské investiční banky, která si na kapitálových trzích půjčuje peníze a následně je za výhodných podmínek poskytuje ve formě úvěrů na projekty i v oblasti udržitelnosti. Na národní úrovni je pak zajímavým zdrojem kapitálu Národní rozvojová banka, která financuje projekty podporující udržitelnou transformaci ekonomiky uhelných regionů, nebo financuje úsporná opatření ve firmách.
Další aktéři na finančním trhu již dnes připravují programy udržitelného financování. Příkladem může být program ČSOB Sustainable Finance Program pro podnikatelé, kteří chtějí zavádět principy udržitelnosti ve svém podnikání nebo úsporné změny v provozu. Zvýhodněné financování lze využít např. na instalaci fotovoltaiky, tepelných čerpadel či zařízení na energetické využívání odpadu, na investice do zlepšení energetické účinnosti nebo třeba na udržitelné zemědělství a ekologickou dopravu.
Díky ČSOB a Green0meter získáte konkrétní řešení šité na míru vaším obchodním procesům a potřebám
Výčet možností udržitelného financování zdaleka nekončí jmenovanými výše finančními aktéry. Získat detailní přehled aktuálních příležitostí pomůže ČSOB Advisory, která vám poskytne na míru připravenou analýza možností zvýhodněného financování, jako jsou například úvěrové a záruční programy EIB, EIF, CEB, NRB nebo financování prostřednictvím zelených bondů.
Green0meter ve spolupráci s ČSOB Advisory poskytuje služby, které jsou pro získání zelených financí nezbytné: například udržitelnost investičního záměru musí být posouzena v souladu s EU Taxonomii. Usnadníme vám to díky propracovanému Taxonomy Checku, který vám ušetří čas a ukáže, zda váš záměr je kvalifikován jako udržitelný dle aktuální evropské legislativy. Uhlíková stopa firmy je rovněž často vyžadovaným údajem, který jednoduše získáte v rámci naší platformy. Navíc, pro klienty ČSOB je výpočet v rámci Scope 1 a 2 kompletně zdarma. V rámci platformy Green0meter pak svoje data můžete spravovat dlouhodobě a mít tak efektivní přehled o účinnosti zavedených opatření.
Bez externí pomoci odborníků dosáhnout na zelené finance nemusí byt jednoduché. Je nezbytné však mít na mysli, že zelené financování je výhodnější a díky němu můžete financovat kroky, které zajistí udržitelnost vašeho podnikání do budoucna.
Začněte cestu k zelenému financování ještě dnes